از گرده گل چگونه نگهداری کنیم؟

عسل ارگانیک هاکان

گرده گل جزو اصلی ترین و مفید ترین مواد غذایی حاصل از عملکرد زنبور های عسل است که در طبیعت وجود دارد. استفاده از گرده گل در حال حاضر مورد توجه مردم در بسیاری از کشور ها قرار گرفته است. گرده گل را می توان به نوعی دانه های شگفت انگیز مغذی و دارویی نامید. بر خلاف اندازه و ابعاد بسیار کوچکی که این دانه ها دارند، سرشار از مواد لازم به منظور تضمین سلامتی بدن هستند.

گرده گل

همان طور که از نام گرده گل مشخص است، این ذرات حاصل گل ها بوده و به عنوان اسباب تولید مثل گیاهان در طبیعت نقش آفرینی می کنند. کسانی که با نحوه زندگی گیاهان آشنا هستند از اهمیت گرده های گل به خوبی آگاه بوده و می دانند ترکیبات درونی گرده گل، تا چه اندازه غنی و پر بار است. گرده گل ها در واقع برای زاد و ولد گیاهان جدید توسط گل های نر تولید می شوند و از آن جا که می بایست انرژی و سلامت اولیه گیاه را تضمین کنند، دارای مواد بسیار مفید و پر خاصیتی هستند. علاوه بر این موارد، لازم است تا نقش زنبور در تولید مثل گیاهان نیز یاد آوری شود. این دانه ها به پای زنبور چسبیده و در محیط جا به جا می گردند. به این ترتیب، ممکن است برخی از گرده ها جدا نشده و زنبور آن ها را به کلونی و کندو ببرد.

عسل ارگانیک هاکان

عسل ارگانیک هاکان

در این مرحله باید روش هایی را در نظر گرفت که بتوان گرده گل را به صورت مجزا استخراج کرد. این گرده گل ها به دلیل آن که کمی چسبناک هستند، به یکدیگر چسبیده و به شکل دانه های حبه ای شکل و نامنظم در می آیند. شکل و اندازه ظاهری گرده گل های جمع آوری شده شبیه سویا می باشد و البته کمی مرطوب تر هستند. پس از آن که دانه های گرد گل از کندو ها جمع آوری شدند، بسته بندی شده و قابل عرضه در بازار هستند. با این حال، هنگام خرید گرد گل ممکن است برخی از فروشگاه ها و مراکز عرضه با این محصول آشنایی کافی نداشته باشند و یا محصول با کیفیت خوبی به شما نفروشند. در نتیجه بهتر است بعد از این که تصمیم به تهیه گرده گل و اضافه کردن آن به رژیم غذایی خود دارید، می بایست در مورد برند ها و شرکت های معتبر که این محصول را ارائه می دهند تحقیق کنید. متاسفانه برخی از فروشگاه ها بدون آگاهی لازم و بدون در نظر گرفتن کیفیت محصول ارائه شده، اقدام به تولید و عرضه گرده گل و یا مواد مشابه می کنند که در صورت عدم رعایت ملاحظات سلامت، شاید به جای اثر مفید، نتایج زیان باری در مصرف آن به همراه باشد.

خرید گرده گل

پس از آن که در مورد محل و فروشگاه معتبر خرید گرده گل اطلاعات لازم را به دست آوردید، بهتر است با نحوه نگهداری این ماده مغذی و بی نظیر نیز آشنا شوید. گرده گل معمولا به صورت خشک و در بسته بندی های غیر قابل نفوذ فروخته می شود. چرا که بهتر است این محصول با هوای آزاد و رطوبت تماس نداشته باشد و امکان وارد شدن حشرات به آن از بین برود. در صورتی که شرایط خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب در دمای اتاق برای ظرف گرده گل مهیا باشد، می توان تا حدود یک سال از آن نگهداری کرد. طعم گرده گل تا حدودی شیرین است که احتمالا به خاطر تماس با شهد روی پرچم و داخل گلبرگ ها و چسبیده به پاهای زنبور باشد. از این رو ترکیب این ماده با سویا نیز یک روش دیگر نگهداری آن بوده و می تواند در بلند مدت به صورت خام مصرف شود.

عسل ارگانیک هاکان