لوگو عسل هاکان

کندو ساختاری است که توسط انسان ساخته شده و کلنی زنبور عسل در آن زندگی می‌کند. در طول سالیان، طیف گسترده‌ای از کندو‌ها ایجاد شده است. بیشتر زنبورداران از کندوی ده قاب مدرن یا لانگستروت استفاده می‌کنند. یک کندو معمولی شامل یک پایه کندو، یک تخته پایین با گیره ورودی یا کاهنده، یک سری جعبه یا بدنه کندو با قاب‌های معلق حاوی پایه یا‌شانه، و پوشش‌های داخلی و خارجی است.

در واقع یک قطعه اختیاری از تجهیزات که تخته پایین (کف) کندو را از سطح زمین بلند می‌کند. اصولاً این تکیه گاه رطوبت کندو را کاهش می‌دهد، طول عمر تخته زیرین را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند ورودی جلویی کندو علف‌های هرز نباشند.

به عنوان کف کلنی و به عنوان سکوی برخاست و فرود برای زنبور‌ها عمل می‌کند. از آنجایی که تخته پایینی در جلو باز است، کلنی باید کمی به جلو متمایل شود تا از ورود آب باران به داخل کندو جلوگیری شود.

بدنه کندو اغلب برای پرورش لارو‌ها استفاده می‌شود و ده قاب استاندارد در چهار عمق یا ارتفاع رایج موجود است. این واحد‌های بزرگ فضای کافی با حداقل وقفه را برای مناطق بزرگ جوجه‌آوری جامد فراهم می‌کنند. آن‌ها همچنین برای سوپر‌های عسل مناسب هستند. با این حال، وقتی با عسل پر می‌شوند، بیش از ۶۰ پوند وزن دارند.

شانه موم معلق که در داخل یک قاب نگه داشته می‌شود، جزء ساختاری اصلی داخل کندو است. در کندو‌های دست ساز، ‌شانه موم چوبی یا پلاستیکی از یک ورق موم زنبور عسل یا پایه پلاستیکی شروع می‌شود. پس از اینکه کارگران موم را برای بیرون کشیدن پایه اضافه کردند، سلول‌های کشیده شده برای ذخیره عسل و گرده یا برای پرورش بچه استفاده می‌شود.

وظیفه اصلی حذف‌کننده ملکه محدود کردن ملکه، پرورش جوجه‌ها و ذخیره گرده به محل تولد است. این یک قطعه تجهیزات اختیاری است و کمتر از ۵۰ درصد زنبورداران از آن استفاده می‌کنند. بسیاری از زنبورداران از حذف‌کننده‌های ملکه به عنوان «حذف‌کننده‌های عسل» یاد می‌کنند.

پوشش داخلی در بالای سوپر فوق‌العاده و زیر پوشش تلسکوپی خارجی قرار دارد. این پوشش از چسباندن زنبور‌ها به پوشش بیرونی با بره موم و موم به سوپر جلوگیری می‌کند. همچنین یک فضای هوایی درست در زیر پوشش بیرونی برای عایق فراهم می‌کند. در طول تابستان، پوشش داخلی از داخل کندو در برابر اشعه مستقیم خورشید محافظت می‌کند. در طول زمستان از تماس مستقیم هوای مرطوب با سطوح سرد جلوگیری می‌کند.

یک پوشش تلسکوپی بیرونی از قطعات کندو که وظیفه آن محفظت از کندو در برابر آب و هوا‌های مختلف است. این پوشش روی پوشش داخلی و لبه بالایی بالای بدنه کندو قرار می‌گیرد. رویه معمولاً با یک ورق فلز پوشانده می‌شود تا از هوازدگی و نشتی جلوگیری شود. برداشتن پوشش بیرونی، با قرار گرفتن پوشش داخلی، تعداد کمی از زنبور‌های کندو را مختل می‌کند و به زنبوردار اجازه می‌دهد تا قبل از دستکاری کلنی، زنبور‌ها را راحت‌تر دود کند.

علاوه بر اجزای اصلی کندو، افزودن سایر تجهیزات نیز امکان‌پذیر است. تعداد کمی از زنبورداران دوست دارند از تخته پایینی باریک استفاده کنند و برخی دیگر از پوششی به سبک انگلیسی متفاوت استفاده کنند. زنبورداری فضای زیادی را برای خلاقیت و فردی شدن فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها

دیدگاه کاربرانــــــ

 با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.